top of page

Duminica a 11-a după Rusalii (Pilda datornicului nemilostiv)

Apostol: 1 Corintetini: 9, 2-12

Evanghelie: Matei 18,23-35


Dragilor, înainte de a scrie câteva cuvinte despre o idee a evangheliei de azi, va îndemn să căutați în Sfânta scriptură sau pe internet textul Apostolului deoarece este superb și folositor, pe lângă că este cheia pentru înțelegerea Sfintei Evanghelii.

Vedem dragilor, in textul pericopei evanghelice o imagine care nu o întâlnim des in zilele noastre, și anume aceea a împăratului sau a superiorului care iartă o greșală mare sau chiar o datorie monetară substanțială unui subaltern.

Ne mirăm și ne bucuram de acest lucru, dar accentul se pune pe relația dintre subalterni.

Și vedem dragilor că deși primul primește milă, și implicit dragoste, el nu o resimte că atare și nu o poate dărui mai departe. Iar acest lucru aduce întristare și necaz atât colegului său cât și superiorului.

Și vedem că deși câteodată, prin dragostea arătată atât Dumnezeu, care este prezentat în pericopă prin imaginea împăratului, cât și semenii nu trebuie considerați indulgenți in poate sau chiar cu nivel de inteligență scăzut. Dragostea nu este egală cu prostia, deși mulți prin faptul că si-au împietrit inima și și-au estompat sentimentele și puterea de a le percepe, ei consideră asta.

Să fim ageri cu mintea și cu inima dragilor, pentru a nu trece peste o bunătate venită asupra noastră, fara sa simțim dragostea primită. Și să încercăm să împrăștiem dragoste și bunătate în jurul nostru, să dăm exemplul bun al Împăratului Hristos mai departe.

Și chiar daca ne este prezentat și rezultatul negativ în urma lipsei noaste de dragoste, să vedem potențialul pozitiv imens care îl are dragostea împărtășită.

Să dăm dragilor share(distribuire) dragostei, nu doar poveștilor de pe rețelele de socializare, și să ne bucurăm și noi de ea,

Amin !


Pr. Alexandru

22 Ansichten0 Kommentare

Aktuelle Beiträge

Alle ansehen

Comments


Beitrag: Blog2 Post
bottom of page