top of page

TABARA GÖTTWEIG (Austria 15-19.06.2022)

Dragi parinti si copii, cu binecuvantarea Inaltpreasfintitului Parinte Mitropolit Serafim, avem bucuria de a va anunta organizarea unei tabare de spiritualitate ortodoxa si limba romana, in perioada 15 – 19 iunie 2022. Tabara este organizata sub egida Mitropoliei Ortodoxe Romane a Germaniei, Europei Centrale si de Nord si cu sustinerea ATORG Austria. Aceasta initiativa este adresata copiilor romani din Austria si Germania, cu varsta cuprinsa intre 7 si 14 ani. Acest proiect isi propune sa descopere si sa intareasca in sufletul copiilor bucuria si frumusetea credintei ortodoxe, sa ii ajute in aprofundarea limbii romane si sa cultive in sufletele acestora valorile prieteniei. De asemenea, copii au sansa de a petrece cateva zile intr-un cadru natural deosebit, insotiti de o echipa de monitori minunati, care vor pregati special pentru acestia ateliere, jocuri si activitati pline de bucurie. Tabara isi doreste de asemenea sa vina in sprijinul parintilor in aceasta perioada cand majoritatea scolilor vor fi inchise (joi, 16 iunie – Fronleichnam, zi libera in toata Austria; vineri, 17 iunie, majoritatea scolilor au zi libera – Schulautonome Feiertage). La tabara vor participa 40 de copii, iar echipa de monitori va fi formata din aprox. 10 persoane inimoase, majoritatea cu multa experienta in activitatile cu copiii, sub indrumarea parintelui iconograf Razvan Gasca. Locatia taberei este centrul de tineret al manastirii benedictine Göttweig, in apropiere de orasul Krems. Centrul beneficiaza de toate facilitatile necesare bunei organizari a unui astfel de proiect, punand la dispozitie si o capela unde vom savarsi impreuna cu copiii rugaciunile de dimineata si de seara, precum si Sfanta Liturghie in ziua de duminica. De asemenea, centrul dispune de sala de sport unde se vor organiza diferite activitati concursuri si jocuri sportive, sali de seminar unde vor avea loc atelierele de pictura de icoana si celelalte activitati (ateliere de creatie, cantece, jocuri, comunicare, etc.). Intr-una din zile vom organiza o drumetie prin padure. Planificam de asemenea seri de film, foc de tabara si alte momente de bucurie impreuna! Copiii inscrisi in tabara vor fi adusi si preluati de catre parinti, organizatorii nu se ocupă de transport. In masura in care copiii dumneavoastra vor dori sa participe, puteti scrie la adresa de email: pr.razvangasca@gmail.com pentru a primi formularul de inscriere si alte detalii. Inscrierea este finalizata si locul in tabara este rezervat atunci cand formularul de înscriere a fost trimis inapoi completat iar costurile taberei au fost achitate integral. Costul integral al taberei este de 200 de euro/persoana. Cu drag,

Pr. Razvan Florin Gasca 0043 / 699 172 89 422

39 Ansichten0 Kommentare

Aktuelle Beiträge

Alle ansehen

Comentarios


Beitrag: Blog2 Post
bottom of page